آموزشی

تفاوت بین SMC و BMC چیست؟

smc bmc

BMC چیست …؟ 

ترکیب قالب‌گیری فله (BMC) یک الیاف شیشه کوتاه (معمولاً 3 میلی‌متر، 6 میلی‌متر، 9 میلی‌متر) بر پایه رزین غیراشباع (یا وینیل) یا مواد ترکیبی کامپوزیتی تقویت‌شده با الیاف طبیعی است.

ترکیب قالب گیری فله (BMC) سایر پرکننده‌ها و عوامل عملکردی مختلف مانند افزودنی انقباض، رنگدانه، عامل رهاسازی، کاتالیزور و غیره اضافه می‌شوند و به طور یکنواخت هم زده می‌شوند تا آن را به عنوان یک ماده پایدار و قالب‌گیری برای تولید اجزای پیچیده مختلف فرموله کنند.

 

فایبرگلاس در BMC کوتاه‌تر از SMC است، بنابراین مواد BMC حتی بهتر از SMC جریان می‌یابند و می‌توانند برای پرداخت بهتر یا پیچیده‌تر ساخته شوند.

 

  ویژگی های BMC

سبک وزن، عایق الکتریکی، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر خوردگی، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر آب و هوا، انقباض کم، کنترل ابعاد پایدار، توانایی جریان فوق العاده، انواع خواص ویژه که به صورت یکجا در می آیند، ترکیب قالب گیری فله (BMC) را به ایده آل ترین ماده برای  ساخت محصولات کوچک اما پیچیده تر و دقیق تر که در صنایع مختلف استفاده می شود.

 

ترکیبات قالب گیری فله (BMC) و ترکیبات قالب گیری ورق (SMC) هر دو مواد تقویت شده با الیاف هستند.  بنابراین چگونه آنها متفاوت هستند و چگونه آنها را انتخاب کنیم؟  این مقاله به شما معرفی مفصلی می دهد.

 

 

 

  SMC چیست؟

تفاوت بین SMC و BMC

 

ترکیب قالب‌گیری ورق (SMC) یک فیبر شیشه‌ای خرد شده (معمولاً 1 اینچ) بر پایه رزین پلی استر (یا وینیل) غیراشباع یا مواد ترکیبی کامپوزیتی تقویت‌شده با الیاف طبیعی است.  سایر پرکننده‌ها و عوامل عملکردی مختلف مانند افزودنی انقباض، رنگدانه، عامل رهاسازی، کاتالیزور و غیره اضافه می‌شوند تا آن را به عنوان یک ماده قالب‌گیری پایدار برای تولید اجزای مختلف پیچیده فرموله کنند.

 

SMC حتی فایبرگلاس طولانی تری دارد که مواد را برای تولید محصولات قوی تر و بزرگتر تقویت می کند.  در برخی شرایط از فیبر شیشه ای پیوسته یا حتی تشک فیبر شیشه ای برای تقویت مواد SMC استفاده می شود.

 

  ویژگی های SMC

مواد SMC دارای وزن سبک، استحکام مکانیکی بالا، عایق الکتریکی، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر آب و هوا، انقباض کم، کنترل ابعادی پایدار و ضخامت مواد یکنواخت است. بهترین ماده برای ساخت کامیون های سنگین و بدنه آنها است.

شرکت مهندسی مواد آلی البرز با بکار گیری از متخصصین مجرب و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا قادر به ساخت رزینهای مرغوب با کد 770 و 772 شده است که از کیفیت سطحی خوب و مقاومت حرارتی و شیمیایی بالایی برخوردار هستند و در فرآیند smc & bmc به کار برده میشوند. تیم فعال مهندسی مواد آلی البرز همواره آماده ارائه و مشاوره محصولات به شما مشتریان عزیز میباشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *