آموزشی

انواع چسب رزین اپوکسی و کاربردهای آن

چسب رزین اپوکسی


چسب رزین اپوکسی چیست؟

این نوع چسب یک چسب قوی است که بر پایه ی پروکسی تولید شده است. قدرت چسبندگی خوب، استقامت مکانیکی، دوام و طول عمر بالا از ویژگی های چسب اپوکسی است. از این چسب برای پیوند دادن محصولات مختلف استفاده می شود. بیشترین میزان مصرف از چسب اپوکسی برای تولید چسب رزین کامپوزیت FRP است.

بیشتر قطعات کامپوزیتی از جنس پلیمر های شیشه ای و کربنی هستند که با رزین اپوکسی ترکیب شده است. این قطعات به جای آلیاژ های فلزی و کامپوزیت های پلی استر استفاده می شوند. چسب اپوکسی پس از خشک شدن سخت و محکم می شود.

از دیگر ویژگی های چسب رزین اپوکسی می توان به مقاومت شیمیایی در محیط های قلیایی و اسیدی اشاره کرد. این محصول استحکام خمشی، کششی و فشاری بالایی دارد. چسب رزین ویژگی های خود را تا حرارت 100 درجه سانتی گراد هم حفظ می کند. عایق الکتریسیته است و مقاومت حرارتی بالایی هم دارد. چسب رزین اپوکسی پرمصرف ترین رزین در کارهای مرتبط با مقاوم سازی بتن با FRP می باشد.


ترکیبات چسب رزین

ماده ی رزین و چسب رزینی یک ماده ی چسبنده و آلی می باشد. رزین هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی وجود دارد. تفاوت رزین طبیعی و مصنوعی در نحوه ی ساخت آن هاست . رزین طبیعی از پوست درختان به وجود می آید. با پیشرفت تکنولوژی رزین طبیعی تبدیل به پلیمر می شود و بدین صورت رزین مصنوعی تشکیل خواهد شد.


ویژگی های چسب رزین اپوکسی

ویژگی های مکانیکی چسب اپوکسی دلیل اصلی برتری این چسب بر محصولات مشابه اش است. در طی فرآیند پخت رزین اپوکسی هیچ ماده ی سمی ای به آن اضافه نمی شود. این مسئله امنیت بیشتری را برای کار به وجود می آورد. مقاومت برشی این چسب بین 30 تا 60 مگاپاسکال، مقاومت کششی آن بین 60 تا 80 مگاپاسکال و مقاومت خمشی آن بین 100 تا 150 مگاپاسکال می باشد. نسبت به تغییر دما و آب و هوا تغییر طول خیلی اندکی دارد. این رزین ها در گرانروی های متفاوت در دسترس هستند و هاردنر های مختلفی برای آن ها وجود دارد. ویژگی های مکانیکی این رزین تا دمای 100 درجه سانتی گراد تغییر نمی کند. استفاده از رزین های اپوکسی به جای پلی استر مقاومت بیشتری را روی سازه های بتنی ایجاد می کند.

چسب اپوکسی ماندگار بسپار فجر


چسب اپوکسی دوجزیی

چسب اپوکسی دوجزیی به دلیل استحکام بالا، توانایی چسباندن سطوح متفاوت به یکدیگر و مقاومت محیطی و شیمیایی به عنوان یک چسب همه کاره بیشترین میزان مصرف در صنایع را به خود اختصاص داده است.

چسب اپوکسی دوجزیی بر روی کلیه ی سطوح از جمله فلز، پی وی سی و بتن قابل اجرا می باشد. به سادگی روی سقف و دیوار قابل اجراست. در برابر تغییرات دمایی کاملا مقاوم می باشد. موقع سخت شدن چسب اپوکسی دچار انقباض نمی شود. این چسب اپوکسی تحت عنوان چسب خالص برای آسترکاری ملات اپوکسی، نصب قطعات غیر بتنی، ساخت ملات تعمیراتی اپوکسی، جا گذاری بولت ها و پر کردن سوراخ ها، پر کردن درز و شکاف ها، آب بندی سطوح و اتصال قطعات بتنی سخت شده به یکدیگر استفاده می شود.


چسب اپوکسی دو جزیی جهت اتصال لوله فایبرگلاس (چسب فیتینگ لوله)

این چسب اپوکسی جهت اتصال تیپری لوله و اتصالات کامپوزیتی GRP و GRE به کار می رود. فرمولاسیون خاص این چسب موجب شده تا مقاومت شیمیایی خیلی خوبی در مقابل اسید ها و حلال های اروماتیک داشته باشد. این محصول انتخاب مناسبی برای سیالات نفتی می باشد. این چسب اپوکسی دو جزیی قابلیت استفاده تا دمای 150 درجه سانتی گراد را دارد. میزان چسبندگی این چسب به سطوح های بتونی، فلزی و کامپوزیتی بسیار بالاست. استحکام کششی فوق العاده ای دارد. مقاومت شیمیایی و مقاومت آن نسبت به رطوبت کاملا راضی کننده است. شوک پذیری و مقاومت خوب نسبت به سایش از دیگر ویژگی های چسب اپوکسی دو جزیی جهت اتصال لوله فایبرگلاس (چسب فیتینگ لوله) می باشد.


انواع چسب اپوکسی و کاربردهای آن

چسب اپوکسی ماندگار بسپار فجر  به دلیل خواص متفاوت و منحصر به فردی که دارد؛ دارای مصارف متعددی می باشد. این چسب به دلیل ایجاد پیوند های بسیار مقاوم، مناسب تعمیرات است. از بعضی از چسب های اپوکسی برای پر کردن درزها و شکاف ها استفاده می شود.

انواع چسب اپوکسی به طور خلاصه شامل موارد زیر می شود:

   • اپوکسی چوب
   • اپوکسی فایبرگلاس
   • اپوکسی فلز
   • اپوکسی بتن
   • اپوکسی پلاستیک
   • اپوکسی خمیری
   • اپوکسی حرارتی
   • اپوکسی رنگی

بنا به دلایل زیادی چسب اپوکسی مناسب ساخت قطعات بزرگ می باشد که در ادامه در این باره توضیح خواهیم داد. چسب اپوکسی پس از خشک شدن حجم کمی پیدا خواهد کرد. با طیف وسیعی از مواد سازگاری دارد. در زمان خشک شدن گاز و مواد سمی از خود متصاعد نمی کند. عایق مناسبی برای کابل های الکترونیکی می باشد. قابلیت سنگ زنی، تراشکاری، سمباده زنی و سوراخکاری دارد. شوک و ارتعاش را در محلی که اعمال می شود به خود جذب می کند. از بست های مکانیکی سریع تر عمل می کند. از همه مهم تر نسبت به روش های مکانیکی قیمت ارزان تری دارد و امن تر است.


چسب اپوکسی فلز

چسب اپوکسی فلز برای کارهایی که مرتبط با اشیای فلزی است؛ استفاده می شود. از این چسب برای چسباندن فلزاتی مثل: آلومینیوم، تیتانیوم، مس، روی، آهن، برنج و استیل استفاده می شود. برای پر کردن حاشیه ها و نشتی محصولات فلزی هم کاربرد دارد. استفاده از این چسب موجب می شود که ظرف نهایت 5 دقیقه محصول به چسبندگی کامل برسد. مقاوم بودن این چسب در برابر آب و هوا، رطوبت و مقاومت در مقابل حلال ها از دیگر موارد محبوبیت این چسب هستند.


چسب اپوکسی بتن

چسب اپوکسی بتن بسیاری از ضعف های سازه های بتنی را از بین برده است. با خرید چسب از ماندگار بسپار فجر از بهترین کیفیت چسب اپوکسی بهره مند خواهید شد. استفاده از چسب بتن اجرای کار را برای ساختمان سازی آسان می کند. اتصال بتن به ملات های بتنی قدیمی با این چسب بهتر صورت می گیرد. استحکام کششی فوق العاده ای را در بتن ایجاد خواهد کرد. با استفاده از آن می توان ملات بتنی را روی سطوح مختلف اجرا کرد. روی سطوح آجری، فلزی، سنگ و موزاییک چسبندگی بالایی دارد. در برابر رطوبت مقاوم است و عمر بتن و سازه را بالا می برد. به همین علت از چسب اپوکسی ماندگار بسپار فجر در صنعت ساختمان سازی و سازه به وفور استفاده می شود.


چسب اپوکسی خمیری

از این چسب برای سطوح پلاستیکی، فلزی، آلومینیومی، چوب و گچ استفاده می شود. عواملی مثل سردی، داغی و آب هیچ تاثیری روی آن ندارد. به دلیل رنگ خور بودن این چسب پس از رفع نشتی می توان رنگ سازه را روی آن اعمال کرد. از این چسب عمدتا برای رفع نشتی و ساییدگی لوله های گاز و آب، پوشاندن خرابی های دیواره های نازک، جلوگیری از نشتی مخازن صنعتی و پوشاندن ضربه خوردگی ها استفاده می شود.

چسب اپوکسی مناسب ساخت قطعات بزرگ


چسب اپوکسی سنگ بهترین کیفیت چسب اپوکسی

این چسب اپوکسی ماندگار بسپار فجر از دو جزء هاردنر و اپوکسی تشکیل شده است و هیچ حلالی ندارد. در مقابل دما و رطوبت مقاوم بوده و به دلیل چسبندگی بالایی که دارد به مرور زمان باعث افتادگی سنگ نمی شود. از این چسب اپوکسی برای نصب انواع سنگ روی انواع سطوح، نصب سنگ بر روی نمای خارجی و داخلی ساختمان، اجرای سرامیک و کاشی روی انواع سطوح، نصب قطعات ساختمانی و ... استفاده می شود.

با آگاهی از ویژگی ها و کاربرد انواع چسب می توانید از بهترین کیفیت چسب اپوکسی که توسط ما ارائه می شود؛ برخوردار شوید.

چسب اپوکسی دوجزیی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *