آموزشی

با کیفیت ترین الیاف حصیری

WOVEN-ROVING

الیاف شیشه حصیری نوعی پارچه است که از الیاف شیشه پیوسته بافته شده است. این محصول با کیفیت بالا و در رول های 40 کیلوگرمی و 1 کیلوگرمی توسط شرکت ماندگار بسپار فجر ارائه می شود. این الیاف برای رزین های پلی استر غیراشباع، وینیل استر و مواردی که نیازمند استحکام مکانیکی بالا می باشد؛ مانند قطعات هواپیما و لوله سازی به کار می رود. الیاف حصیری فایبرگلاس از بافت روینگ‌های مستقیم الیاف شیشه به سبک جناغی یا تافته ساخته می شود. این نوع الیاف با اکثر رزین ها مانند رزین اپوکسی و پلی استر سازگاری دارد. الیاف حصیری به خوبی به رزین آغشته می شود.

این محصول در روش هایی مثل پرس قالب، لایه گذاری دستی و GRP مورد استفاده قرار می گیرد. محصولاتی که با الیاف شیشه حصیری ساخته می شوند در نهایت بسیار با دوام و با کیفیت هستند. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و مقاومت بالا این نوع الیاف به طور گسترده در صنایع مختلفی نظیر خودروسازی، وان حمام، کشتی سازی، استخرها، لوله ها، پانل ها، تیغه های بادی و...کاربرد دارد.

الیاف بسیار سنگین می باشد. این سنگینی به این دلیل است که در حین تولید فیبرهای شیشه ای بهم پیوند می خورند. الیاف حصیری فایبرگلاس از الیاف شیشه ای تشکیل شده و برای ایجاد مقاومت بالا در هنگام استفاده، با یک الگوی خاص بافته می شود. این نوع الیاف به صورت گسترده ای با سیستم های رزینی سازگار است.


ویژگی های الیاف حصیری

نخ های تار و پود به ترتیب در 90 و 0 درجه کار می کنند. این پارچه ها فقط در دو جهت مقاوم هستند که به آن ها ناهمسانگرد هم گفته می شود. اگر مقاومت بیشتری نیاز باشد باید یک لایه دیگر با زاویه نسبت به اولی اضافه شود.

از خصوصیات الیاف شیشه حصیری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت تکرار پذیری مناسبی دارد.
  • برای اشکال پیچیده می توان از این نوع الیاف استفاده کرد.
  • به دلیل این که الیاف حصیری انواع مختلفی دارد، برای کاربرد های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • مقرون به صرفه است و قیمت مناسبی دارد.
  • مقاومت محصولات لمینت را افزایش می دهد و انعطاف پذیری قابل توجهی دارد.
  • برای کارهایی که با لایه بندی مواد، مقاومت آن ها افزایش می یابد، بسیار مناسب و ایده آل است.
  • الیاف حصیری مقاومت مکانیکی بالایی دارد.
  • دارای ثبات ابعادی می باشد.
  • دارای خاصیت آسان سازی جذب رزین می باشد.
  • دارای منافذ بسیار ریز می باشد.
  • ساختار الیاف شیشه حصیری منعطف و مواج است به همین دلیل استفاده از آن آسان می باشد.
  • الگو بافتی آن بسیار با کیفیت است.
  • این الیاف بافت یکنواختی دارد.
  • تاب و پیچش الیاف حصیری کاملا مهندسی شده است.
  • در مقابل رطوبت مقاومت بالایی دارد.
  • استحکام کششی و مقاومت بالا در مقابل ضربه
  • قابلیت اتصال بسیار خوب بین صفحات
  • خاصیت توزیع منظم غلظت
  • خاصیت جهت گیری بالا

در انواع بافت های woven، ساده و ساتینی، الیاف دو جهته با مقاومت بسیار خوب وجود دارد. یکی از بارزترین ویژگی های این نوع الیاف علاوه بر مقاومت کششی بالا، مقاومت در برابر انواع شرایط محیطی، محیط های اسیدی و وزن کم آن می باشد.

الیاف شیشه حصیری


کاربرد الیاف حصیری در صنایع مختلف

الیاف حصیری فایبرگلاس شیشه در صنعت کشتی سازی و ساختمان سازی بیشترین کاربرد را دارد. فایبرگلاس ها انواع مختلفی دارند و به صورت شیشه ای تولید می شوند. آن ها در مقابل اشعه uv بسیار مقاوم هستند. استفاده از انواع مختلف فایبرگلاس در صنایع از لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد. این محصول در طرح ها و شکل های متنوع تولید می شود. با وجود مقاومت بالا وزن بسیار کمی دارد. فایبرگلاس موجود در الیاف پلی استر باعث ضخامت این محصول می شود و آن را در مقابل خوردگی و حرارت بالا مقاوم می کند. به دلیل استحکام بالا و قیمت مناسب همه ی افراد توانایی مالی خرید این محصول را دارند.

جهت سفارش الیاف حصیری 600 گرمی یا 800 گرمی در مقادیر بالا یا کم می توانید به سایت شرکت ماندگار بسپار فجر مراجعه کرده و با کمک مشاورین حاذق ما بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

الیاف حصیری فایبرگلاس شیشه در تولید کانتینر، هواپیما، قایق، قطعات اتومبیل، تجهیزات ورزشی، دکوراسیون داخلی، توربین های بادی، مخازن مقاوم در مقابل خوردگی و.... به صورت گسترده نقش دارد. همچنین تاثیر زیادی روی افزایش مقاومت طولی و عرضی قطعات کامپوزیت می گذارد. از این محصول برای ساخت قطعات مکانیکی که باید مستحکم باشند استفاده می شود. همچنین برای گرفتن بهترین نتیجه در وینیل استر، پلی استر و دیگر سیستم های رزینی با عملکرد بالا استفاده می شود.

الیاف حصیری فایبرگلاس به دلیل عدم حالت پذیری حتی بعد از خیس شدن توسط رزین پلی استر، برای لایه گذاری دستی در قالب هایی که شکل هندسی پیچیده ای ندارند مناسب می باشد. این الیاف عایق الکتریکی است. به همین علت از آن در زمینه هایی که به عایق های حرارتی با دوام و مقاوم نیاز است؛ استفاده می شود.

امروزه از الیاف حصیری فایبرگلاس شیشه در صنایع و زمینه های متنوعی استفاده می شود اما یکی از مهم ترین کاربرد های الیاف شیشه حصیری در صنعت آب بندی و مقاوم سازی است. از آن برای مقاوم سازی سازه های صنعتی و ساختمان سازی، مقاوم سازی لوله ها، مقاوم سازی پل ها، مقاوم سازی مخازن فولادی و بتنی و... استفاده می شود. الیاف شیشه به دلیل مقاومت نسبت به عوامل خورنده، کاربرد زیادی به عنوان پوشش حفاظتی در انواع صنایع دارد.

الیاف حصیری فایبرگلاس


انواع الیاف شیشه

الیاف شیشه به صورت عمده در کامپوزیت ها مورد استفاده می باشد. ساختمان این نوع الیاف یک شبکه سه بعدی از اکسیژن، سیلیکون و دیگر اتم هاست که به شکل نامنظم کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در نتیجه ساختمانی غیر کریستالی و همسان دارند. این الیاف از مواد خام در دسترس تولید می شود و  بیشترین سرانه مصرف در بین الیاف، متعلق به الیاف شیشه می باشد.

انواع اشکال الیاف شیشه به شرح زیر است:

  • به صورت رشته ای، Roving
  • به صورت پارچه در بافت های مختلف: ساتینی، ساده و ...
  • به صورت نواری
  • به صورت نمدی و سوزنی، CSM
  • به صورت نخ، yarn
  • به صورت سه بعدی که ترکیبی از پارچه ای زاویه دار و رشته ای و یا ترکیبی از سوزنی می باشد.

الیاف شیشه انواع مختلفی دارد که نوع آن وابسته به درصد شیمیایی ترکیبات آن است. انواع الیاف شیشه به این صورت تقسیم بندی می شود:

  • E-Glass: الیافی از نوع عایق الکتریکی
  • C-Glass: الیافی با مقاومت شیمیایی بالا
  • S-glass: الیافی با مقاومت مکانیکی خوب
  • M-Glass: الیافی که مدول بالایی دارد
  • D-Glass: الیافی دارای ثابت دی الکتریک بالا
  • EC-R: الیافی با مقاومت خوردگی بسیار خوب

استفاده از الیاف شیشه برای تقویت انواع کامپوزیت های فلزی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.


شرایط نگهداری و ماندگاری الیاف حصیری

این محصول به صورت رول و همراه با تیوپ لوله می باشد. باید در جای خنک و خشک با رطوبت کمتر از 65% و دمای بین 10 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری شود. بهتر است در محیطی که دمای آن کمتر از 10 درجه می باشد؛ بیش از 24 ساعت الیاف حصیری را نگه ندارید. برای جلوگیری از جذب رطوبت، بسته بندی را تا زمان استفاده باز نکنید. این الیاف باید در محیطی مسقف، دور از نور خورشید نگهداری شود. همچنین باید از تماس مستقیم رطوبت با محصول جلوگیری کنید. ماندگاری این محصول حدود 12 ماه است.


خواص Fiberglass Woven Roving در صنعت کامپوزیت

تقویت کننده های حصیری در روش لایه گذاری دستی به صورت رول شده و خام به کار می روند. این تقویت کننده های کامپوزیتی که بافته شده هستند؛ به طور کلی در رده الیاف به هم بافته شده یا پارچه قرار می گیرند. الیاف حصیری در جهات X و Y بافته شده و به همین سبب مدل مقاومتی مناسبی دارد. به دلیل داشتن این خاصیت در صنعت کامپوزیت بسیار کاربردی است.


پشم شیشه حصیری

محصولی است که از شیشه های بازیافتی و طبیعی و در دمای بسیار زیاد ساخته می شود. برای محافظت در برابر سرما و گرما و صدا کاربرد دارد. به منظور عایق سازی و در کارهای اجرایی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول محافظ کانال های حرارتی و دیوار است. در لوله کشی کاربرد دارد و در کاشی های سقف هم به کار می رود.

برای تولید فایبرگلاس ها، انواع مختلف پشم شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیب مواد پلیمری دیگر با الیاف پشم شیشه، فایبرگلاس ها تولید می شوند. از انواع پشم شیشه به خصوص نوع الیاف حصیری آن، برای تقویت فایبرگلاس ها استفاده می شود. پشم شیشه های حصیری خاصیت منعطف بودن، شکل پذیری و وزن کمی دارند.

پشم شیشه های حصیری، عایق حرارتی بسیار خوبی هستند. به دلیل مقاومت بالا در برابر آتش، ضریب انتشار دود را کاهش داده و به عنوان یک عایق مناسب برای صرفه جویی در انرژی شناخته می شوند. ساختار فیزیکی این الیاف به شکلی است که خواص آکوستیکی دارد. به همین علت در  تولید بهترین فایبرگلاس ها جزو مواد اولیه اصلی محسوب می شود. در صنعت ساختمان سازی این محصول تحت عنوان عایق صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. جذب صوت توسط این نوع پشم شیشه باعث بهبود عملکرد صوتی در سقف، کف و دیوار ساختمان ها می شود.

یکی از بهترین خصوصیات این نوع پشم شیشه سازگاری آن با طبیعت است؛ زیرا به راحتی تجزیه می شود. این نوع پشم شیشه به دلیل کارایی بالا بسیار پرفروش است.

الیاف حصیری فایبرگلاس شیشه


انواع الیاف حصیری فایبرگلاس

الیاف حصیری فایبرگلاس از به هم پیوستن چندین فیبر شیشه ای کوچک تشکیل می شود. این رشته ها با استفاده از مواد شیمیایی به هم چسبیده و به یک رشته ی محکم تر و منسجم تر تبدیل می شوند.

انواع الیاف فایبرگلاس به سه دسته تقسیم می شود:

  • الیاف حصیری: استحکام بالا و در نتیجه قیمت و وزن بیشتری دارد.
  • الیاف سوزنی: استحکام آن نسبت به دیگر الیاف ها کمتر است در نتیجه قیمت و وزن کمتری هم دارد.
  • ترکیبی از الیاف حصیری و سوزنی: کارگاه ها و کارخانه ها از آن برای تولید ورق های کامپوزیتی استفاده می کنند. این نوع الیاف فایبرگلاس استحکام بالا و قیمت مناسب تری نسبت به دو مورد قبلی دارد. انواع فایبرگلاس ها نسبت به این الیاف سنگین تر می باشند.

جهت خرید الیاف شیشه حصیری با کیفیت ساخت بالا و قیمت مناسب به ماندگار بسپار فجر آسیا مراجعه کرده و یک خرید مطمئن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *