آموزشی

رزین پلی استر با کیفیت بالا

رزین پلی استر قایق

رزین پلی استر در ابتدا به شکل مایعی غلیظ است. اما وقتی با هاردنر مخلوط شود، حرارت آن افزایش می یابد و شکل ژله ای پیدا می کند. در نهایت محکم و سخت خواهد شد. پلی استر مایع باید به صورت روزانه و در مقدار کم استفاده شود؛ زیرا بوی زننده ای دارد و بیش از این مقدار باید در یک اتاق تهویه دار مورد استفاده قرار گیرد. عمر رزین پلی استر مرغوب به دوازده ماه می رسد. باید در جای تاریک و خنک نگهداری شود. از ترکیب انواع رنگ های پودری با این نوع رزین، ترکیبی به صورت رنگین کمان در می آید. به دلیل خاصیت چسبندگی بالایی که دارد به سادگی به اجسام چوبی می چسبد.

رزین های پلی استر به چهار نوع اصلی تقسیم می شوند. الکید، وینیل استر، پلی استر اشباع و پلی استر غیر اشباع.


ویژگی های رزین پلی استر

رزین پلی استر در مجاورت با اکسیژن هوا به سرعت خشک و سفت می شود. به دلیل این خاصیت بادوام و سریع بوده و به شکل گسترده ای در صنعت چوب، مجسمه سازی، ساخت آثار هنری، ساخت انواع متریال، دکوراسیون داخلی و... مورد استفاده قرار می گیرد. البته می توان با اضافه کردن کمی کاتالیزور از سفت شدن آن تا حدی جلوگیری کرد. این نوع رزین پس از سفت شدن دیگر به حالت اولیه خود یعنی به شکل مایع بر نمی گردد. با اضافه کردن هاردنر به رزین می توان پایداری و قوام رنگ آن را ثابت نگه داشت.

مزایای رزین پلی استر را به صورت خلاصه این گونه می توان تعریف کرد:

  • مقرون به صرفه بودن از نظر قیمت
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی مختلف
  • مقاومت در برابر تغییرات محیطی
  • سهولت مصرف
  • چسبندگی بالا و قابلیت استفاده بر روی چوب
  • مقاومت و عدم تاثیر پذیری نسبت به رطوبت
  • مقاومت در مقابل جریان های الکتریکی


کاربرد پلی استر چیست؟

رزین پلی استر عنوان پر کاربردترین رزین در خودرو و صنایع دریایی را به خود اختصاص داده است.  بیشتر قایق های ساخته شده با کامپوزیت از این رزین استفاده می کنند. رزین پلی استر به دلیل غیر اشباع بودن شامل 75% از رزین مورد استفاده در صنایع کامپوزیت می شود. از این نوع رزین در تونر چاپگر های لیزری و قالب گیری ورق استفاده می شود.

پلی استر چاپ

پانل های دیواری که از رزین پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس ساخته می شوند؛ در آشپزخانه ها، سرویس های بهداشتی، رستوران ها و در کل مکان هایی که به دیوار هایی با قابلیت شستشو و نگهداری نیاز دارند، استفاده می شوند. از این رزین برای تولید لوله به صورت گسترده استفاده می شود. همچنین برای استفاده به عنوان پوشش پل ها و جاده ها کاربرد دارد.

پلی استر کارخانه ماندگار بسپار در ساخت آثار هنری دست ساز و مجسمه سازی نقش بسزایی دارد. همچنین در دکوراسیون داخلی هم مورد استفاده قرار می گیرد. این رزین برای پوشش کفپوش ساختمان، سازه های چوبی، دیوارها، پارتیشن و وسایل دکوری مختلف استفاده می شود.

کاربرد های مختلف رزین پلی استر بدین ترتیب خلاصه می شوند:

  • در صنایع خودروسازی، جواهر سازی، ریخته گری، صنعت چوب و...
  • جهت استفاده در مصارف عمومی
  • استفاده از رزین مقاوم در مقابل درجه حرارت بالا، تغییرات دما و شعله در بعضی از صنایع


رزین پلی استر غیراشباع

رزین پلی استر غیراشباع جزو رزین های پرمصرف است که از نوع پلیمر های ترموست می باشد. بیشتر از دو میلیون تن رزین غیر اشباع برای لوله ها، مخازن ذخیره سازی، سقف های مسطح و پوشش های ضد آب استفاده می شود.این نوع رزین ها دارای پایداری حرارتی بالا، مقاومت مکانیکی خوب و جمع شدگی کم می باشند. این رزین ها دارای خواص قابل اجرایی هستند که آن ها را قابل سازه در مقابل ساختار های ترکیبی مانند فایبرگلاس می کند.

 انواع رزین پلی استر غیراشباع به سه دسته تقسیم می شود:

 • رزین پلی استر ارتوفتالیک
 • رزین پلی استر ایزوفتالیک
 • رزین پلی استر ترفتالیک

این نوع رزین بیشتر برای تولید و مصرف پلاستیک های تقویت شده کاربرد دارد. در پروسه های مختلفی مانند لایه گذاری به شیوه ی دستی، صنایع مختلف، ریخته گری، تولید آثار هنری و... مورد استفاده قرار می گیرد.


تفاوت بین رزین اشباع و غیراشباع

رزین پلی استر غیراشباع دارای پیوند های دوتایی در ساختار خود است و جزو رایج ترین رزین ها می باشد. رزین پلی استر اشباع، پلیمری است که در زنجیره اصلی خود هیچ پیوند سه گانه یا دوگانه ای ندارد. بنابر این هیچ عامل غیر اشباعی در این پلیمر نیست.

هر دوی این رزین ها از واکنش کندانسیون تولید می شوند. اما در تولید رزین های اشباع واکنش بین گلیکول ها و اسیدها با مقدار بیش از حد گلیکول انجام می پذیرد. در تولید رزین غیر اشباع واکنش بین اسیدهای دی کربوکسیلیک اشباع نشده انجام خواهد شد.

رزین غیر اشباع در تولید قالب های ورقه ای و بالک، چاپگرهای لیزری و تونرها کاربرد دارد. اما رزین اشباع در تولید پوشش های کویل بیشترین کاربرد را دارد.

رزین پلی استر غیراشباع


رزین ایزوفتالیک

هرگاه اسید فتالیک استفاده شده در رزین از نوع ایزو باشد، رزین پلی استر غیراشباع ایزوفتالیک تولید می شود. این نوع رزین مقاومت و دوام فیزیکی بالاتری در مقابل تغییرات شیمیایی دارد. رزین پلی استر غیراشباع ایزوفتالیک به طور کلی در کارهای فنی مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های خوب این نوع رزین می توان به استحکام کششی و خمشی خوب، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آب اشاره کرد. به همین علت در لایه های ژلکوت از این نوع رزین استفاده می شود.


رزین ترفتالیک

خواص این رزین مابین رزین پلی استر اورتوفتالیک و ایزوفتالیک می باشد. در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.  به خصوص صنایعی که به مقاومت بالا نیاز است و جذب آب کمی مدنظر می باشد. به ترتیب اولویت ایزوفتالیک، ترفتالیک و اورتوفتالیک مورد استفاده قرار می گیرند.

هرگاه اسید فتالیک استفاده شده در رزین از نوع اورتو باشد، رزین پلی استر غیراشباع اورتوفتالیک تولید می شود. در بین مصرف کنندگان رزین در سراسر جهان، این نوع رزین جزو پرمصرف ترین هاست. شرکت ماندگار بسپار فجر آسیا مفتخر است که اعلام کند عرضه کننده انواع این رزین با کیفیت بالاست. پلی استر کیمیا جزو بهترین های رزین اورتوفتالیک محسوب می شود.


انواع رزین پلی استر

  • رزین پلی استر IM با خواص مرطوب کنندگی
  • رزین پلی استر نرم
  • رزین پلی استر مخصوص ریخته گری IMI
  • رزین پلی استر مقاوم به شعله FR
  • رزین با مصارف عمومی


رزین پلی استر نرم

از ویژگی های این رزین می توان به انعطاف پذیری و خواص مکانیکی مناسب مانند مقاومت در مقابل مواد شیمیایی، مقاومت در مقابل آسیب های احتمالی و ضد سایش بودن اشاره کرد.


رزین با مصارف عمومی

از این رزین برای ساخت سازه های مصنوعی مانند صفحات فایبرگلاس، زیورآلات، تولید لوله های صنعتی، کارهای هنری و صنایعی مختلفی مثل خودروسازی، تولید صفحات کامپوزیت، کشتی سازی، مصالح ساختمانی و ... استفاده می شود.


رزین پلی استر مقاوم به شعله FR

از این رزین برای تولید ابزارآلات و قطعات در محیط هایی مانند فضای داخلی موتور خانه، وسایل نقلیه مانند قطار، اماکن امنیتی، ساختمان و... استفاده می شود.

خرید پلی استر با کیفیت


رزین پلی استر IM با خواص مرطوب کنندگی

رزین پلی استر غیراشباع به دلیل وجود ویسکوزیته در رزین میانی موجب تاثیرپذیری سریع رزین در بافت الیاف سطوح شده و مانع تشکیل حباب های هوا خواهد شد. به خاطر خاصیت مرطوب کنندگی در الیاف کربن، شیشه، کولار و ... وجود دارد. در صورت لزوم می توانید این رزین را با کبالت ترکیب کنید تا در تمام فصول سال قابل استفاده باشد.


رزین پلی استر مخصوص ریخته گری IMI

این رزین دارای فیلتر بوده و پراکنده شدن بوی نامطبوع استایرین را کاهش می دهد. کاربرد اصلی این رزین در ریخته گری است. نیازی به حرارت بسیار بالا ندارد. می توان با آن قطعات صنعتی مانند سینک ظرفشویی، پنل های هندسی، مجسمه های پلی استری، وان حمام و ... تولید کرد.


نقش رزین در تولید سنگ های مصنوعی

سنگ مصنوعی مراحل تولید ثابت و خاصی را دنبال می کند. در تولید سنگ مصنوعی نوع چسباننده و اندازه ی قالب متفاوت است. سیمان و رزین دو چسباننده مورد استفاده در سنگ مصنوعی هستند. اگر در مراحل تولید از رزین استفاده شود، سنگی که به دست می آید کیفیت بالاتری نسبت به سنگ سیمانی خواهد داشت.

رزین پلی استر غیراشباع یکی از پرکاربرد ترین رزین ها برای تولید تولید سنگهای مصنوعی می باشد. از کاربرد های رزین سنگ مصنوعی می توان به تولید موزیک هایی با مقاومت بیشتر و ضخامت کمتر، تولید سنگ های مصنوعی، تولید بتن مقاوم و با کیفیت، تولید بتن های پیش ساخته و تولید کفپوش با مقاومت بالا اشاره کرد.

رزین سنگ مصنوعی ویژگی هایی اعم از براق بودن، یکدستی، زیبایی و استحکام بالا دارد. به دلیل تابش خورشید تغییر رنگ نمی دهد و قابلیت شستشو دارد. به همین علت استفاده از آن روز به روز افزایش می یابد. این نوع رزین به دلیل وزن کم و مقاومت بالا برای ساخت لوازم دکوری و تزئینی بسیار پرکاربرد است. همچنین اگر با متریال های دیگر مثل چوب و شیشه ترکیب شود، وسایل لوکس و جذابی تولید خواهد شد.  


پلی استر کیمیا

رزین پلی استر کیمیا جزو با کیفیت ترین و کاربردی ترین رزین هاست که در ماندگار بسپار فجر آسیا ارائه می شود. این رزین ها در بسته های 10 کیلوگرمی تا 200 کیلوگرمی قابل خرید هستند.

کاربرد پلی استر


پلی استر کیمیا ۷۱۷

این محصول از نوع رزین پلی استر غیراشباع بر پایه ی اورتوفتالیک و غیرفعال می باشد. دارای گرانروی متوسط و رنگ کم است. ویژگی های مکانیکی بسیار خوبی جهت پخت در دمای محیط دارد. به طور مثال در مقابل اشعه فرابنفش مقاوم است و قابلیت فیلر خوری بالایی دارد. این رزین کاملا شفاف است و جهت تولید کورین، سینک های گرانیتی، سنگ های مصنوعی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.


پلی استر کیمیا ۷۷۳

این نوع رزین دارای رنگ زرد شفاف و ویسکوزیته بالا می باشد. این محصول در صنایع خودروسازی، قایق سازی، چیلر سازی و ساخت قطعات کامپوزیتی کاربرد دارد.

شرکت ماندگار بسپار فجر آسیا ارائه کننده ی انواع رزین پلی استر با کیفیت بالا می باشد. شما می توانید از خدمات و مشاوره ی آنلاین ما برخوردار شوید تا خرید مطمئنی داشته باشد. خرید پلی استر با کیفیت با صرفه ی اقتصادی و قیمت مناسب از طریق سایت ما امکان پذیر است.

1 دیدگاه در “رزین پلی استر با کیفیت بالا

 1. سعید نجاریان گفت:

  سللم برای تولید تونر چاپگراز چه نوع پلی استر غیراشباع استفاده میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *