آموزشی

فرایند پست کیورینگ چیست؟

post curing پست کیورینگ

پست کیورینگ یک قطعه کامپوزیتی فرآیندی است که از گرما برای قرار دادن قطعه در معرض دماهای بالا استفاده می کند. این فرآیند می تواند فرآیند پخت را تسریع کند و یا خواص نهایی مواد کامپوزیت را به حداکثر برساند. فرآیندهای پست کیورینگ معمولاً در عرض 12 ساعت پس از انجام پخت اولیه انجام می شود.

از آنجایی که بیشتر رزین های ترموست بین 7 تا 10 روز به طور کامل پخت می شوند، می توان آنها را در معرض دماهای بالا قرار داد تا به ویژگی های مواد بهتری دست یافت. این ویژگی ها با افزایش اتصال عرضی افزایش می یابد، بنابراین مولکول های پلیمر در یک ساختار کریستالی تر تراز می شوند. برای اینکه از قابلیت های دمایی رزین تجاوز نکنید، همیشه پخت را مطابق با مشخصات سازنده قرار دهید.

نکته: پس از کیور اولیه با هوا 7-10 روزه، پست کیورینگ هیچ مزیتی برای قطعات نخواهد داشت.

 

دمای انتقال شیشه ای یک کامپوزیت(TG) تحت تأثیر پارامترهای پخت نهایی  کامپوزیت قرار می گیرد و بنابراین خیلی بیشتر از دمای پخت کامپوزیت نخواهد بود. استفاده از مکانیزم پست کیورینگ در رزین های اپوکسی خاص، به عنوان مثال، اگر حرارت به مدت یک ساعت در دمای 150 درجه فارنهایت پس از پخت در دمای اتاق در طول شب اضافه شود، مقاومت دمایی آن کامپوزیت می تواند 10-15٪ افزایش یابد. افزودن گرما برای مدت طولانی‌تر می‌تواند منجر به تولید قطعه‌ای شود که در برخی از برنامه‌های کاربردی، تقریباً ۲۰ درصد دمای سرویس بهتری دارد.

 

خواص فیزیکی مانند مدول، مقاومت کششی و فشاری نیز می تواند تا حدود 20 درصد تحت تأثیر قرار گیرد. خواص مقاومت شیمیایی لایه ها نیز با اعمال حرارت در هنگام پخت افزایش می یابد. حتی رسانایی الکتریکی در لایه‌های فیبر کربنی می‌تواند به دلیل افزایش اتصال عرضی تحت تأثیر پس از پخت قرار گیرد.

 

قرار دادن قطعات در حین پست کیورینگ در رابطه با داخل قالب یا رها ماندن قطعه در حین پست کیور بستگی به این دارد که آیا ابزار چیدمان می‌تواند در معرض دما قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که قطعه کامپوزیت می تواند چنین دماهایی را که در طول چرخه پس از پخت در معرض آن قرار می گیرد، تحمل کند.

بهترین کار این است که پس از پخت با استفاده از قالب layup هنوز کیسه ای و تحت فشار خلاء کامل شود. اگر قطعه را نمی توان با قالب چیدمان در  کوره قرار داد، بسته به اینکه قطعات چقدر سنگین یا بزرگ هستند، می توان قطعات را در حالت “آزاد” قرار داد.

اگرچه نقاط افتادگی یا تغییر شکل ممکن است رخ دهد، استفاده از ابزارهایی با قابلیت دما برای نگه داشتن قطعه در حالت ثابت یا پشتیبانی به کاهش انحراف احتمالی که ممکن است رخ دهد کمک می کند. استفاده از آفتاب برای پس از انجام عملیات لمینتینگ بی خطر است، اما قبل از استفاده باید به درک متغیرها توجه داشت. در صورت امکان، از قالب layup استفاده کنید که قطعه هنوز در کیسه خلاء است.

برای تهیه رزین های RL530 – CR122 -LY5052 که با روش پست کیور پخت میشوند تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *